back to top
- Komerční sdělení -finance
HomeRady a NávodyNavštivte hrady a zámky v Česku, jejich sezóna opět startuje

Navštivte hrady a zámky v Česku, jejich sezóna opět startuje

Po dvou turbolentních letech se u našich západních sousedů opět otevírají desítky hradů a zámků, které jsou mezi našinci návštěvnicky mimořádně oblíbené. Je proto načase si návštěvu těchto skvostů pomalu plánovat a následně se vydat na prohlídky. Na více z nich vás bude navíc čekat také zajímavý doprovodný program. Ten bude letos součástí speciálního projektu s názvem Rok šlechtických slavností, který vám na některých hradech a zámcích ve správě českého Národního památkového ústavu představí, jak se aristokracie kdysi bavila. V rámci něj zjistíte i to, jestli si zábavami krátily jen dlouhé chvíle, nebo ty jejich velkolepé slavnosti měly i hlubší význam.

Český Krumlov
Dominanta jihočeského městečka je areál hradu a zámku, který je po Pražském hradu druhým největším zámeckým komplexem České republiky. Ten zahrnuje několik zámeckých budov, barokní divadlo, zámeckou zahradu s rokokovou fontánou a letohrádek Bellaria s otáčivým hlediskem – mískem sezónních divadelních představení – které je ojedinělou ukázkou vyspělé barokní divadelní scény. Kdysi patřil řadě nejvýznamnějších českých rodů, které z něj vytvořily jedno z nejhonosnějších šlechtických sídel v království a dnes se celý komplex nachází na seznamu dědictví UNESCO. Pro návštěvníky je zde k dispozici několik prohlídkových okruhů, během kterých si prohlédnete renesanční a barokní komnaty, apartmány z 1. a 2. poloviny 19 století, divadlo, hradní muzeum, věž, konírnu i zámeckou zahradu.

Od 1.června bude zámek hlavním dějištěm velkolepé výstavy „Šlechtické slavnosti a zábavy na zámku Český Krumlov“. Zábavy a slavnosti představovaly kdysi nejen společenské vyžití, ale byly také způsobem, jak šlechta světu prezentovala svou moc, urozenost i rodové ambice. Zážitek z výstavy umocní i různé herní prvky a doprovodný program pro děti, jakož i dobové hřiště s barokní houpačkou na zámeckém nádvoří. Dalšími doprovodnými akcemi projektu budou v Krumlově tematické kurátorské prohlídky a workshopy, kurzy dobových tanců pro veřejnost, kurátorské prohlídky tzv. kurátorské prohlídky. Renesančního domu, který ukrývá světově jedinečnou sbírku divadelních a maškarních kostýmů.

Jezeří
Na první pohled nenápadný zámek se nachází na západě Čech, v Krušných horách, byl kdysi klenotem tohoto regionu, ale po letech komunismu, kdy se stal základnou armády a dalších institucí, to z jeho lesku výrazně ubralo. Nyní se však po několika rekonstrukcích stává opět vyhledávaným objektem, proto na něj doporučujeme vyrazit co nejdříve, než zde budou davy turistů.

Největší rozkvět zaznamenal koncem 18. a začátkem 19. století, za panství knížat z Lobkowicz. Ti zde v zámeckém parku pořádali slavné hudební koncerty, na které zvaly řadu významných hostů, mezi nimi například Ludwiga van Beethoven, či Goetheho. Později, po 2.světové válce zde krátce pobýval i ministr zahraničních věcí Ján Masaryk. Za vidění zde stojí i strašidelný zámecký sklep, nebo proslulý pokoj pro alchymisty. Letos zde bude dokončena i renovace divadelního sálu, v němž kdysi měli soukromou premiéru i Beethovena 3. symfonie Eroica, či oratorium Stvoření od Josepha Haydna.

Červené Poříčí
Tento menší, pěkný zámeček, nacházející se ve stejnojmenné obci v Plzeňském kraji byl postaven ve stylu saské renesance. Stavba zámku, známá nenucenou, nepříliš honosnou ale sofistikovanou krásou se však ve svých interiérech pyšní množstvím fresek a maleb a ornamentální výzdobou.

Letos se sem skutečně vyplatí vyrazit, protože po několika letech byla dokončena i obnova budovy podzámčí, kde se až do konce října koná výstava „Děti ze zlaté kolébky“. Ta přibližuje okamžiky spojené s narozením a křtinami novorozených šlechtických dětí a bude zaměřena i na téma jejich výchovy, módy, volnočasových aktivit a dětských her, také na role kojen, vychovatelek či domácích učitelů v jejich životě.

Náměšť nad Oslavou
Náměšťský zámek, nacházející se západně od Brna byl původně hrad, ale ve druhé polovině 16. století ho moravští pánové ze Žerotína nechali přestavět na okázalé renesanční sídlo. V letech 1946 – 1947 sloužil také jako letní sídlo prezidenta Edvarda Beneše.

Bohatě zařízený zámek s krásnou kaplí a knihovnou se pyšní svými exteriéry a také unikátní interiérovou výstavou tapiserií. Nově bude v rámci rozšířené prohlídkové trasy k vidění i kulečníkový sál, kde se kdysi bavila šlechta a během prohlídky reprezentačních prostor zavítáte i na výstavu Příběhy psané vlnou a hedvábím, kde se dozvíte mimo jiné zajímavosti o způsobu barvení těchto materiálů.

Šternberk
Za návštěvu letos určitě stojí i tento moravský hrad, nacházející se severně od Olomouce, který návštěvníkům nabízí v letní sezóně tři prohlídkové okruhy a také řadu různých akcí během celého roku. Uvidíte zde unikátní soubor italské a severské raně renesanční malby i ukázky holandského a vlámského barokního malířství. Originály některých vystavených děl jsou obdivovány i ve světových galeriích, jako je petrohradská Ermitáž, nebo pařížský Louvre.

Pohled do života moderní šlechty začátku 20. století je zde prezentován i horkovzdušným vytápěním, koupelnami či jídelním výtahem. Zajímavou památkou je také secesní osobní výtah. V rámci eurofondů zde byl obnoven celý areál hradu, včetně silnic v parku. Návštěvníci se v nové sezóně mohou těšit i na nově zpřístupněnou jedinečnou technickou stavbu Ledovny. Během letošního roku se zde budou konat i ochutnávky různých specialit z období osvícenství.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek