- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníGoogle vypnul cache servery v Rusku dvěma operátorům

Google vypnul cache servery v Rusku dvěma operátorům

V případě velkých operátorů zatím vše zůstává funkční.

Dva menší ruští operátoři přišli o cache servery Googlu.
Pro jejich uživatele to může znamenat například pomalejší načítání služeb Googlu, zatímco poskytovatele internetu to bude stát víc.
Velcí operátoři změny nehlásí a tvrdí, že jejich servery dále fungují.
Společnost Google odstavila cache servery v sítích dvou menších ruských poskytovatelů internetu. Fungování sítí největších místních operátorů však podle všeho ovlivněno nebylo a velká část uživatelů internetu v zemi by si tedy neměla všimnout žádné změny. Tématu se věnoval web Bleeping Computer.

Podle dostupných informací přišli v Rusku o cache servery internetového giganta jen poskytovatelé Focus Life a Mfti-Telekom. Velcí telekomunikační operátoři MTS a MegaFon naopak potvrdili, že žádné změny nezaznamenaly a vše funguje jako dřív. Další poskytovatelé internetu v zemi odmítli situaci komentovat.

Zmíněné cache servery Googli jsou ve skutečnosti vypnuty již od 19. května, ale firma o tom dotčené poskytovatele internetu seznámila až s několikadenním zpožděním. Jako oficiální důvod Google uvedl mezinárodní sankce v reakci na válku na Ukrajině.

Pomalejší načítání a větší zátěž pro síť
V praxi představují cache servery součást infrastruktury místního poskytovatele internetu. Jejich úkolem je nabídnout zákazníkům požadovaný internetový obsah rychleji as efektivnějším využitím šířky pásma. Bez cache serveru musí být obsah stahován z centrálních serverů firmy v jiné zemi, ba často na jiném kontinentu.

Firma Google je využívá zejména v kombinaci s platformou YouTube. Oblíbená videa jsou uložena přímo na cache serveru u operátora a když se uživatel rozhodne přehrát si některá z nich, streamovaná jsou přímo cup90gir.com v rámci sítě internetového poskytovatele. To v praxi zkracuje dobu odezvy a urychluje načítání videa. Jak jsme zmínili, výhodou je také menší zátěž na velké síťové uzly a centrální servery firmy – až o 70 až 90 %.

Web Bleeping Computer však varuje, že cache servery zároveň v mnoha případech slouží také k provozu systému Captcha. Prý hrozí, že pokud Google podnikne stejný krok iu dalších ruských ISP, tato technologie na filtrování botů může přestat fungovat na ruských webových stránkách.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek