- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníInvestoři Twitteru podali na Muska žalobu za manipulaci trhu

Investoři Twitteru podali na Muska žalobu za manipulaci trhu

Řízení Muska je prý poškodilo a žádají kompenzace v dosud nespecifikované hodnotě.

Investoři společnosti Twitter podali žalobu na miliardáře Elona Muska, přičemž ho obvinili z manipulace trhu. Podle nich Musk záměrně neinformoval o dřívějším nákupu akcií Twitteru, čímž vytěžil z nižší ceny.

Jak uvedla agentura Reuters, investoři v žalobě tvrdí, že šéf automobilky Tesla nezveřejnil, že do 14. března koupil více než 5% podíl v sociální síti Twitter, čímž podle nich ušetřil 156 milionů USD (145,84 milionu eur). Dodali, že jejich jednání Muska poškodilo a žádají kompenzace v dosud nespecifikované hodnotě.

Elon Musk si na koupi Twitteru ptá slevu. Důvodem jsou falešné účty
Investoři v žalobě, kterou podali tento týden u soudu v San Francisku, dále uvedli, že Musk pokračoval v nákupech akcií Twitteru i po 14. březnu. Až začátkem dubna zveřejnil, že vlastní ve firmě 9,2%.

\“Odkládáním zveřejnění svého podílu v Twitteru se Musk dopustil manipulace trhu a akcie koupil za uměle nízkou cenu,\“ uvedli investoři. Musk ani jeho právníci se k žalobě nevyjádřili. Reagovat odmítla i společnost Twitter.

Podle investorů nedávný pokles ceny akcií Tesly výrazně ohrozil Muskovy možnosti zafinancovat akvizici Twitteru. Musk totiž přislíbil, že své akcie nabídne jako kolaterál k zajištění si úvěrů potřebných ke koupi sociální sítě. Akcie Tesly dosahovaly ve čtvrtek (26. 5.) odpoledne zhruba 713 USD/akce, zatímco začátkem dubna to bylo kolem 1000 USD.

Muskovo načasování zveřejnění informace o jeho podílu v Twitteru již začala zkoumat Americká komise pro burzy a cenné papíry (SEC), informoval ještě začátkem měsíce americký deník The Wall Street Journal. SEC vyžaduje, aby každý investor, jehož podíl ve společnosti překročí 5 %, informoval o této skutečnosti nejpozději do 10 dnů.

Investoři poukázali i na Muskovu veřejnou kritiku Twitteru včetně tweetu ze 13. května, že v souvislosti s falešnými účty na Twitteru „dočasně pozastavuje dohodu o koupi sítě“. Podle nich se to dá považovat za snahu dále tlačit cenu akcií Twitteru dolů. Musk však v středu (25. 5.) přislíbil další miliardy na zafinancování akvizice Twitteru, což, jak uvedla agentura Reuters, signalizuje, že stále pracuje na dokončení transakce.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek