- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyPatří k nejromantičtějším místům na světě a do TOP 5 potápěčských destinací.

Patří k nejromantičtějším místům na světě a do TOP 5 potápěčských destinací.

Hledáte místo, kam uniknout před hektickým životem a kde si zaručeně užijete dostatek soukromí? Maledivy jsou pro dokonalou dovolenou jako stvořené. Alespoň jednou za život vidět skutečnou exotiku, kterou nabízejí tyto miniaturní ostrovy, je zážitkem na celý život. Pokud vám nepřekážejí dlouhé lety a hledáte soukromí a relax, jemný běloučký písek, dlouhé bílé pláže, nádherné azurové moře a fascinující podmořský svět, zde budete opravdu na správném místě.

Maledivské jubileum
Tento ostrovní stát, který letos slaví 50 let vzniku zdejšího turismu, tvoří 26 souostroví – atolů se zhruba 1200 většími a menšími ostrovy. Ty se táhnou přibližně 820 kilometrů ze severu na jih a 130 kilometrů z východu na západ. Na téměř 200 ostrovech žije domácí obyvatelstvo, na jiných se pěstují pouze zemědělské plodiny a na dalších jsou zase vybudovány turistické resorty. Těch je zde aktuálně kolem 150.

Maledivská republika se skládá z téměř 1200 ostrovů.
Resorty mohou vznikat jen na neobydlených ostrovech a platí pravidlo, že na jednom ostrově se nachází vždy jen jeden resort. Návštěvník se po příletu do hlavního města Malé ještě trochu nacestuje. Po příjezdu se zde realizují další transfery na jednotlivé ostrůvky s resorty, s čímž vám pomohou zaměstnanci vašich resortů, kteří tam na vás budou čekat. Na kratší vzdálenosti se odvezete menší rychle lodí, na déle hydroplánem, případně i zhruba 60místným vrtulovým letadlem na některé z menších regionálních letišť nacházejících se na jednotlivých atolech a odtud opět lodí do vašeho resortu.

Na Maledivách se nacházejí spíše menší resorty, kde najdete ubytování v bungalovech a plážových domcích, případně v pověstných vodních bungalovech přímo na moři. Jelikož sem každoročně přichází množství návštěvníkům hlavně kvůli moři a podmořskému světu, mnohé z resortů pracují na zachování a ochraně zdejšího ekosystému, jsou energeticky provozovány výlučně solární energií, zavedla se zde bezodpadová politika a program recyklace plastů. Některé resorty pěstují dokonce v podvodních školkách i korály a následně je přesazují do oceánu. První resort, který v roce 1972 na Maledivách vznikl, byl Kurumba. Pro ty, kteří jsou unaveni z dlouhého letu z Evropy, je ideální volbou, neboť se nachází jen zhruba 10 minut plavby lodí z Malé. I když je tento resort na Maledivách nejstarší, po nedávné rekonstrukci se z něj stal špičkový resort s krásnými tropickými zahradami, který získal řadu mezinárodních ocenění. Nenacházejí se na něm sice ty typické vodní bungalovy, disponuje však stylovými domky, nacházejícími se buď hned u pláží, nebo v palmových zahradách.

V nabídce služeb zde naleznete skvělé SPA centrum, středisko vodních sportů, velký bazén, dětský klub, tenisové kurty či fitness centrum. V rámci stravování je zde k dispozici hlavní restaurace s vynikající bufetovou nabídkou pestrých a chutných jídel. Kromě toho si každý večer můžete naplánovat návštěvu dalších speciálních à la carte restaurací nabízejících jídla hlavně asijské kuchyně. Jednou z nich je restaurace Thila, která získala v roce 2018 ocenění World Luxury Restaurant Awards jako nejlepší tematická restaurace v Indickém oceánu.

Poznávat podmořský svět zde můžete ve zdejší laguně a při útesu za ní, který je plný barevných ryb a také zde zahlédnete i pár menších žraloků útesových. Těch se bát nemusíte, na lidi neútočí. Větší hrozbou než napadení mořským predátorem je na Maledivách spíše to, že vám z palmy na hlavu padne kokosový ořech. Dalším úžasným místem je také jeden z největších resortů Malediv Sun Island Resort & Spa. Je vzdálen asi 150 kilometrů jižně od Malé a nedávno byl prohlášen za nejudržitelnější green-eco resort Malediv. Má kapacitu pro zhruba tisíc hostů, kteří se zde mohou ubytovat v bungalovech a vilkách různých stylů a vybavení a také v domcích na vodě. Na ostrově je několik restaurací s pestrou nabídkou jídel asijské i italské kuchyně.

Bungalovy na Sun Island
Kromě hlavní restaurace zde najdete také à la carte restaurace, jako například italskou Al Pontile, plážovou Island BBQ Grill s nabídkou mořských specialit, případně unikátní restauraci Zero, nacházející se v zahradní „džungli“ ve středu ostrova. Zdejší šéfkuchař vám pomůže vybrat ingredience dle vašeho výběru z různých druhů zeleniny a bylinek, pěstovaných přímo v tamní zahradě. Jelikož Maledivy tvoří z 99 % moře, Zero nabízí jídla připravená z čerstvých mořských plodů.

V resortu najdete také tenisové kurty, volejbalové hřiště, vnitřní badmintonové kurty, fitko, minigolf a squash, takže nuda zde nehrozí. Na konci ostrova najdete také centrum vodních sportů, kde lze pronajmout katamarány, kajaky, kánoe, vodní skútr, vyzkoušet si zde například můžete i vodní lyžování a parasailing. Na ostrově najdete také jedny z nejlepších a největších lázní v jihovýchodní Asii. Araamu Spa & Sun Centrum, nacházející se uprostřed malých tropických zahrad s fontánami, nabízí návštěvníkům desítky tradičních lázeňských procedur. Po resortu vozí hosty golfovými autíčky, ale můžete si zde zapůjčit i kola, která jsou mezi hosty mimořádně oblíbeným dopravním prostředkem. Celý ostrov na nich můžete objet po širokých cestičkách lemovaných palmami za zhruba 15 minut.

Ve vnitrozemí ostrova se můžete jít podívat i na banánovníkovou plantáž a ve voliérách zde chovají i domácí drůbež, pro potřeby resortu. Na konci mola s vodními bungalovy si u thajské restaurace můžete každý večer o půl sedmé prohlédnout i na speciální krmení větších i menších žraloků a rejnoků. Zvířata jsou již naučena, že je zde čekají pamlsky v podobě zbytků ryb a pravidelně se zde v daném čase scházejí.

Maledivy však nejsou jen o úžasných resortech a plážích, hlavní aktivitou na ostrovním státě jsou vodní sporty. Množství skvělých okamžiků zde zažijete hlavně při potápění či šnorchlování při korálových útesech plných nádherných mořských živočichů. Můžete si to vyzkoušet hned na plážích v resortech, případně si objednat safari plavbu lodí s průvodci, kteří vás vezmou na nějaké odlehlejší místo, kde budete pozorovat podmořský život, který je zde opravdu krásný. Uvidíte zde barevné korály, pestrobarevné houfy ryb, delfíny, želvy, obrovské manty, nebo planktonožravé žraloci obrovské.

Průvodci přesně vědí, kdy a kde se tyto živočichy vyskytují a vezmou vás tam. Plavba rychlolodí trvá někdy i desítek minut, vy musíte být nachystáni, mít ideální už na nohou ploutve, připravené brýle a šnorchl. Stane se totiž, že průvodci najednou spatří ve vodě želvy či manty, rychle zastaví loď a zakřičí na vás jump! (skoč!) – a vy musíte co nejdříve skočit do vody. Živočichové jsou neustále v pohybu a čím dříve skočíte, tím více času budete mít na jejich pozorování. Někdy to je jen pár desítek vteřin, někdy je můžete sledovat i několik minut. Záleží na štěstí.

Pár zajímavostí
Zdejší kuchyně je založena hlavně na rybách, hovězím mase, zelenině, kokosu a několika typických jídlech, která nenajdete nikde jinde v regionu. Převládají zde prvky indické a srílanské kuchyně, která je charakteristická pikantní a kořeněnou chutí. Tradičním pokrmem jsou roshi, tenké placky, které se zajídají kousky nasekaného tuňáka. Poměrně často se zde setkáte is italskou kuchyní, protože Italové byli první turisté, kteří na Maledivy v roce 1972 přijeli.
Na ostrovech rostou hlavně kokosové palmy, banánovníky a mango. Většinu zeleniny a ovoce sem musí dovážet ze zahraničí. Také pitnou vodu, kterou každý den na pokoj resort v lahvích dodává. Tu nepitnou, která teče z kohoutků nebo slouží k zavlažování rostlinstva na ostrově, si vyrábí každý resort sám a to odsolováním té mořské. Každý resort si elektřinu vyrábí sám a to například pomocí dieselových generátorů nebo solárních panelů.
Maledivská republika je muslimskou zemí, takže je nutné respektovat místní kulturu, tak jako ve většině jiných muslimských zemích. Alkohol zde nekoupíte ai jeho dovoz je zakázán. Takzvaný dresscode tvoří zejména zahalená kolena a ramena pro muže i pro ženy. V turistických resortech a na lodích neplatí co se týče oblečení a alkoholu žádná omezení.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek