- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceSlováci podle průzkumu kupují méně spotřebního zboží, hledají slevy

Slováci podle průzkumu kupují méně spotřebního zboží, hledají slevy

Vlivem inflace Slováci kupují méně spotřebního zboží, vyhledávají slevy, mnozí nepůjdou na letní dovolenou.
Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který v květnu 2022 realizovala agentura STEM/MARK pro Home Credit Slovakia. s.

V průzkumu sedm z deseti Slováků potvrdilo, že pro vysoké ceny kupuje méně spotřebního zboží než loni. Až 80% Slováků zároveň v současnosti nakupuje více v akciích a slevách v porovnání s minulostí.

Jak dále ukázal průzkum, vysoká inflace obecně zatím odradila od koupě vybraného zboží nebo služby zhruba třetinu dotázaných. Pokud už Češi pro inflaci ruší nějaké nákupy, tak je to nejčastější v případě dovolených a také při koupi osobního auta. Obava z dalšího růstu cen na druhé straně urychlila například kupování zařízení na posílení energetické soběstačnosti.

Slevy nebo akce
„Větší finanční zátěž, a tím i výraznější tlak na domácí rozpočty nutí mnohé domácnosti při nakupování hledat i levnější alternativy. Ukázalo se, že až osm z deseti respondentů se momentálně více než dříve zaměřují na nákup výrobků a zboží, které v obchodech či v e-shopech nabízejí v nějaké slevě nebo v akci. Na druhé straně je také pětina lidí, kteří se pro současnou inflaci při nakupování slevami neřídí,“ přiblížil výsledky průzkumu analytik trhu Home Credit Jaroslav Ondrušek.

Dalším zajímavým zjištěním průzkumu je to, že obavy z vysokých cen urychlily nákup některých výrobků a služeb. Nejvíce se to projevilo v případě nákupu zařízení na posílení energetické soběstačnosti, ať už to byly solární panely, tepelná čerpadla nebo kotle na tuhá paliva. Zde se až 50 % dotázaných rozhodlo pro urychlenou koupi proto, že se obávali zvyšujících se cen. Ze stejného důvodu si tři z deseti Slováků v předstihu koupili letní dovolenou a dalších 20% se urychleně rozhodlo pro rekonstrukci své nemovitosti.

Letní dovolené
Vysoká inflace obecně zatím odradila od koupě vybraného zboží nebo služby zhruba třetinu dotázaných. Nejvíce se to projevilo v případě nákupu letních dovolených. Zde byl výrazný růst cen na Slovensku důležitým faktorem pro 43% lidí, kteří si zájezd či dovolenkový pobyt proto nezakoupili. Jen o něco méně Slováků (39%) inflace odradila od koupě osobního auta, také rekonstrukce nebo úpravy svého bytu či domu (35%) nebo nákupu dražší elektroniky či módních doplňků a oblečení.

Data z průzkumu ukázala, že růst inflace častěji dříve neovlivňoval rozhodnutí Slováků vzít si nějakou půjčku nebo zboží na úvěr. V mnoha případech šlo io nezbytnost.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek