- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceZájem o hypotéky v Česku prudce klesl, rekordně však rostou úvěry na...

Zájem o hypotéky v Česku prudce klesl, rekordně však rostou úvěry na rekonstrukce

Důvodů, které motivovaly Čechy, aby vzali do rukou zednické lžíce, je několik, tím hlavním je však inflace.
Zatímco si Češi postupně přestávají brát hypotéky na koupi nových nemovitostí, za stěnami jejich domů a bytů začala velká vlna oprav a rekonstrukcí. Banky díky tomu evidují rekordní čísla.

Objem hypotečních úvěrů na nákup bytů a domů klesl v dubnu podle České bankovní asociace (ČBA) meziročně o 60%, když banky a stavební spořitelny poskytly hypotéky za 17,5 miliardy korun. Důvodů je několik, od přísnějších podmínek pro čerpání peněz až po vysoké hypoteční úroky. Jak se ale ukazuje, když Čechům nestačí úspory k dosažení nového bydlení, začnou zkoumat, jak si alespoň změnit to současné. A tak přišel nový „boom“.

\“Objem poskytnutých úvěrů na rekonstrukce za leden až duben 2022 vzrostl oproti stejnému období loňského roku o více než 60%,\“ řekl mluvčí ČSOB Patrik Madle. Výrazný růst hlásí i další banky a stavební spořitelny.

„Vyšší tempo růstu pozorujeme právě u půjček nad 200.000 Kč, které jsou využívány zejména k bydlení či koupi automobilu. Takových jsme za 1. kvartál 2022 poskytli o 31 % více než ve stejném období loňského roku,“ řekla Tereza Kaiseršotová, mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Důvodů, které motivovaly Čechy, aby vzali do rukou zednické lžíce, je několik, tím hlavním je však inflace. Lidé sledují, jak jim ukrajuje z úspor a investice do vlastního bydlení je nejrychlejší cestou, jak peníze chránit. Roli podle bank hraje i zvyšující se nedostupnost nemovitostí. Lidé tedy častěji hledají řešení v rekonstrukci současného domu nebo bytu.

Navíc pokud už i kupují dům či byt, mnozí se dostanou pouze k těm levnějším, jejichž stav vyžaduje opravy. A při vývoji cen materiálů je také jasné, že není dobré rekonstrukci odkládat. „Rostoucí ceny stavebních prací a materiálů nutí lidi urychlovat rekonstrukční práce. Podobným impulsem jsou i rostoucí úrokové sazby úvěrů na rekonstrukce,“ uvedl další důvod Madle.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek