- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyProdloužený víkend v Chorvatsku i Slovinsku? Istrie je důkazem, že to jde

Prodloužený víkend v Chorvatsku i Slovinsku? Istrie je důkazem, že to jde

Za jeden prodloužený víkend lze zažít dvě země, dvě dovolené a množství skvělých dobrodružství.
Chorvatsko je pro Slováky dávno známou letní dovolenkovou destinací, ale ani Slovinsko nezaostává a ukazuje, že na malém prostoru může nabídnout množství skvělých aktivit.

Slováci obě země dobře znají a často se stávají jejich letními dovolenkovými destinacemi. Přestože Chorvatsko má podstatně více kilometrů pobřeží a pláží než Slovinsko, obě jsou jako stvořené k poznávání a dokonce mají i něco společného. Jistrii.

Istrie neboli Istrijský poloostrov je poloostrov, který se rozprostírá v Chorvatsku, Slovinsku a Itálii a zároveň je také největším poloostrovem v Jaderském moři mezi Terstským a Kvarnerským zálivem.

Istrie je skvělou ukázkou, jak lze vidět různé země na malém kousku světa, zároveň zde vidět podobnosti i rozdílnosti, kterými region oplývá. Istrie je plná překvapení, krásná, klidná i divoká, multikulturní. Cítit zde vliv Keltů i Benátčanů, díky její různorodosti má člověk chvíli pocit, že se každou uličkou ocitá v jiném regionu Chorvatska, Slovinska či Itálie.

Dostat se sem dá autem (přes Rakousko/Maďarsko, Slovinsko), autobusem a/nebo vlakem (Z Bratislavy například do Rijeky) i letecky (například z Bratislavy do Záhřebu a odtud veřejnou dopravou). Na výběr je několik krásných míst, která lze vidět, ale my vám v tomto článku představíme lokality v Chorvatsku i Slovinsku, které jsou ideální pro dobrodruhy i milovníky dobrého jídla a kvalitních služeb.

Za jeden prodloužený víkend tak můžete ochutnat to nejlepší z chorvatské i slovinské kuchyně, poznáte jedinečná místa, můžete se alespoň na chvíli cítit jako ve filmu či přímo jako filmová hvězda a zároveň se (pokud budete mít chuť) můžete naučit i nový sport.

Prodloužený víkend v Chorvatsku i Slovinsku? Istrie je důkazem, že to jde
Chorvatsko
V severní části chorvatské Istrie leží lokalita Savudrija, která spadá pod město Umag a leží těsně na hranicích se Slovinskem. Přestože jde o nejsevernější přímořské sídlo Chorvatska, s pouhými několika stovkami obyvatel si můžete být jisti, že pláže nebudou přeplněné a v restauraci si vždy najdete stůl.

Během našeho výletu jsme měli možnost zajít do mimořádně dobře hodnocené restaurace, ochutnat menu z menu 5-hvězdičkového hotelu i zajít do restaurace, která připomíná Toskánsko. Zasportovali jsme si i odpočinuli na krásné a čisté pláži s výhledem na Slovinsko. Poznejte s námi jedinečnost chorvatské části Istrie.

Ryby, mořské plody a lanýže
Ať se vydáte kamkoli po pobřeží Chorvatska, ryby a mořské plody budou tou nejlepší volbou k degustaci. Na Istrii však nesmíte vynechat ochutnávku lanýže.

Na naší cestě jsme večeřeli v restauraci Kanova, která pracuje s prvotřídními lokálními surovinami a nabízí skutečné lahůdky. Lanýž najdete v mnoha jídlech a po několika razech ji poznáte už podle vůně. Pro někoho je výrazná, pro jiného ne až tak intenzivní, ale jednoznačně stojí za to ochutnat ji. Samozřejmostí je také párování lokálních vín, mezi nejoblíbenější patří lokální bílé víno Malvazia.

Ani k obědu není nouze o chody s lanýžem, který se buď zapracuje do omáčky, nebo se strouhá navrch jako u nás sýr. Jemné lístečky tak padají na těstoviny s krémovou omáčkou a okolí zaplatí známá vůně. Právě strouháním se pěkně uvolňuje.

Lanýž můžete dostat v téměř každém jídle kromě dezertů. Na ty jsou zde také hrdí a podávají různé kombinace jemných, našlehaných krémů, plněných korpusů a hoblin čokolády. V některých je sladkou tečkou i zmrzlina na piškotovém košíčku.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek